Miskin Panda
Akupunktur Mucizesi! | Miskin Panda

Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Akupunktur Mucizesi!

Ana Sayfa » Sağlık » Akupunktur Mucizesi!

Akupunktur terapisi tüm canlılarda hayat enerjisinin kullanımı ile ilgili bir terapidir.  Bu enerjinin fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak için meridyen olarak bilinen vücuttaki çeşitli kanallardan geçtiği var sayılır. Geleneksel Çin Tıbbına göre vücudun herhangi bir rahatsızlığı, içindeki enerjilerin dengesizliği nedeniyledir.  Bu makalemizde doğunun gizemli tıbbının bir ürünü olan ve 4 bin yıldan beri uygulanan bu gizemli yöntemin üzerindeki gizemli perdeyi aralamaya çalışacağız.  Kısaca açıklayacak olursak, akupunktur iğneleri, bedende özel noktalara iğne enjekte edilerek söz konusu bu enerjinin dengelenmesini sağlayan bir tekniktir.

 

Akupunktur

Akupunktur, 4000 yıldan fazla süredir uzak doğuda kullanılan bir yöntemdir. Fiziksel rahatsızlıkları iyileştiren bir yöntemdir. Son zamanlarda Batı ülkelerinde popülarite kazanmış olan Çin kaynaklı bir alternatif tıp biçimidir. Daha önce bian taşları, ahşap veya kemik iğneleri ve metal iğneleri ile uygulanan akupunktur günümüzde ince iğnelerin yardımıyla veya elektrik impulsları, titreşimler, ses dalgaları ve lazerlerle de uygulanabilmektedir.

 

Akupunktur Terapisi Nasıl Fayda Veriyor

Bu tekniğin kesin mekanizmasını çözmek zordur dahası hala belirsizdir, ancak terapi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için modern tekniklerle yeni bir boyut kazanmıştır. Bu tekniğin çalışması ile ilgili ortaya atılan teoriler vardır. Bazı kaynaklarda prana  bazı kaynaklarda Çi enerjisinin kesintili veya eksik akışı çeşitli bozukluklara neden olmaktadır. Geleneksel yöntem, belirli noktalara iğneler batırarak bu engellenen kanalları açmaya çalışmaktır.

 

 

Bağışıklık Teorisi

Bu teori, bu tekniğin vücudun genel direncini arttırdığını savunmaktadır ve antikorların, prostaglandinlerin ve beyaz kan hücrelerinin seviyelerini yükselterek hastalıkla mücadeleye yardımcı olduğunu ifade eder.Bir diğer teoriye göre beyin acıyı, omuriliğin sinir kapılarından ulaşan sinyallere bağlı olarak algılar. Bu tekniği kullanarak, sinir kapakları ağrı uyarılarının iletilmesini engeller ve ağrıyı gidermekte olan sinir liflerini uyarır. Endorfinler merkezi sinir sisteminde ağrı önleyiciler olarak işlev gören kimyasallardır. Vücuda batırılan iğneler, ağrıyı giderme özelliklerini gösteren hormon endorfin, enkefalin ve serotoninsalımını tetikler.

 

Elektrik verilerek uygulanan Akupunktur

Bu teoriye göre, bu teknik vücuttaki elektromanyetik enerjiyi düzenlemektedir. Elektrik boşalmaları vücut hücrelerinin çeşitli işlevlerini ve gelişimlerini harekete geçirir. Bazı tıbbi araştırmalar ayrıca  vücutta var olduğu düşünülen meridyenler ile elektromanyetik alan arasındaki korelasyonu ortaya koymuş bulunuyor.

 

Akupunktur İğneleri

Akupunkturda kullanılan iğneler, kan dolaşımını iyileştiren kan damarlarının daralması veya genişlemesine yardımcı olurlar.

Son klinik araştırmalar, DifüzNoxiousInhibitoryControl’un analjezik etki yaratmada rol oynayacağına işaret ediyor. Bu, iğnelerin, ağrı sinyalleri varlığında bile ağrıyı algılayamayan bir vücutta analjezik sistemi etkinleştirdikleri anlamına gelir.

Akupunkturun nasıl çalıştığını açıklamak için ileri sürülen birçok teori mevcut olsa da, hiçbiri tıbbın batı modelinin yardımı ile bunu tatmin edici bir biçimde açıklayamaz. Bununla birlikte, bu tekniğin etkileri plasebo sonuçlarından uzaktır ve kronik hastalıklarda en iyi ağrı kontrol terapisi olarak kullanılmıştır. Bağışıklık sistemi bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar ve bağımlılık tedavisinde de yardımcı olur.

Akupunktur Mucizesi! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Zehra21 Aralık 2017

Bu konuda mesleğim sebebiyle oldukça bilgiliyim. İnternette çok sayıda yalan yanlış paylaşım mevcut. Diğer sitelerin hazırladığı yazıların aksine okuyana önemli bilgileri veriyorsunuz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  7 Günde 4 Kilo Verdiren Diyet Zayıf Kalmak Sağlığa Zarar Verir Mi? Antibiyotik Kullanımının Fazlası Zarardır Kiloları Saklama Yöntemleri Kış Diyeti ile Fazla Kilolardan Kurtulun Eğlenceye ve Tarihe Açılan Vizesiz Kapı: Ukrayna

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In Mert's PC