Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ana Sayfa » Ankara » Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, büyük harf Ankara’ya çelme yapan gezginlere Paleolitik Çığır’dan günümüze öyle başka boylu boslu süreçte Anadolu’keza hâkimiyet kuran medeniyetler ve kentin gelişimi hakkında değerli bilgiler aktarıyor. Kente hâkim noktadaki Ankara Kalesi’nin güneydoğusunda eylem gösteren müzenin ayaklık aldığı yapılar hatta Osmanlı mimarisinin ne pek ileri ve uyanık olduğunu kanıtlıyor. Kültürel tesisi ziyaretinizin gerisinde dilerseniz rotanızı, bayağı bilinen konumdaki Rahmi M. Yolcu Vagonu ve Etnoğrafya müzelerine çevirebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi

 

Biricik koleksiyonu dolayı yıl baştan başa işlek gönderme görülen kültürel tesisin temelleri, 1921 yılında dönemin Kültür Müdürü Mutluluk Veren Başarılı Bey’çukur çalışmaları sonucu kentin açış müzesinin Ankara Kalesi’nin Akkale isimli burcunda kurulmasıyla atılmış. Bu dönemde Akkale’deki müzeye özgürlük iken Augustus Mabedi ve Roma Hamamı’nda de antik çalışmalar biriktirilmeye başlanmış. Tam Mustafa Kemal Atatürk’ad görüşleri doğrultusunda bazı “Eti Müzesi” kurulması fikri benimsenince aksine bölgelerdeki Hitit buluntuları ayrıca Ankara’ya getirilmiş.

Toplanan koleksiyonun büyüklüğü zira ortaya kalkan balıketi şov alanı gereksinimini buluşmak karşı müzenin Kurşunlu Otel ve Mahmut Paşa Bedesteni’ne taşınmasına saptama verilmiş. Ancak her iki yapının 1881’deki yangından sürekli olarak kullanılmaması, geniş amma restorasyon çalışması yapılması zorunluluğunu de beraberinde getirmiş.

Medenilik Müdürü Hamit Zübeyr Koşay’ın görevlendirdiği Maarif Vekili Saffet Ankan gözetiminde 1938 yılında başlayan çalışmalar, 1968’e değin devam etmiş. Iade süreci uygulama ederken, bedestenin onarımı tamamlanan orta kısmına 1940 yılında Alman Kazıbilimci H.G. Guterbock başkanlığındaki takım kadar fabrika yerleştirilmiş. Oluşturulan bu sergi alanı ziyarete 1943 yılında gevşemiş. Akkale fakat 1948’den itibaren toptan satış yeri iken kullanılmaya başlanmış.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin faaliyette olduğu yapıların evrimsel, Fatih Sevgili Mehmet’in Osmanlı tahtında olduğu döneme kadar uzanıyor. Bedestenin Mahmut Paşa yoluyla Ankara sof kumaşlarının ticareti amacıyla 1464-1471 yılları arasında yaptırıldığı düşünülürken, Kurşuna Benzer Konak’ın İstanbul’un Üsküdar İlçesi’ndeki imaretine babalık sağlaması karşı Mehmet Paşa’nın isteği doğrultusunda inşa etme ettirildiği biliniyor. Akkale’den sonuç müzeye evler sahipliği fail Kurşuna Benzer Otel’ın odalarının yaklaşık kısmı araştırmacılara tahsis edilirken; arkadaki kalanları konser salonu, iş atölyesi, kütüphane ve laboratuvar kadar kullanılıyor. Mahmut Paşa Bedesteni keşke şu anda daha müzenin zengin koleksiyonunu görmeye yeni gelen tarihe meraklı konukları ağırlıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Görülmesi Vadesi Dolmuş Kaçınılmaz Bölümler

 

1997 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” ödülüne değer görebilen kültürel tesisin geniş koleksiyonu zaman dizinsel sıraya amacıyla bölümlere ayrılmış durumda. Paleolitik Devir’a ayrılan bölümde sergilenen taştan ve kemikten yapılmış eşyaların çok çoğunluğu, Antalya yakınındaki Karain Mağarası’nda gerçekleştirilen kazı çalışmaları boyunca bulunmuş. Neolitik Çağ’a ait eserlerin sergilendiği alanda analiz fırsatı bulabileceğiniz keski-gereçler keşke Çatalhöyük ve Burdur Hacılar’dan müzeye getirilmiş. Müzenin Kalkolitik Tarih Hesabı’a ayrılan kısmında Anadolu çevresinde artan uygarlıkların etkileri laubalice anlaşılabiliyor. Basmakalıp Bronzdan Yapılmış Çağı bölümünün merkezinde Alacahöyük kazılarında yakında edilen eşyalar duruş alıyor.

Anadolu’da yazılmış tarihin başlangıcına üstünde değerli bilgiler Asur Meslek Kolonileri Çağı’na ayrılan alanda sizleri bekliyor. Bu bölümü gezdikten netice dilerseniz gezinize Bayat Hitit ve Hitit İmparatorluğu beraber Frig, Ağır Hitit, Urartu, Lidya dönemlerine ait buluntuları inceleyerek takip edebilirsiniz.

 

Müzede oluşturulan Çağlar Boyu Ankara temasına öğretmen göz kentin başlangıç dönemlerinden günümüze pek süreçteki gelişimini gözler önünde sererken, M.Ö.1200’lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları farketmez dönemleri sert bir kat daha tok bir açıdan ele alıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi bünyesinde evrimsel çağlara ışık nemini kaybetmeyen bölümlerin dışında birçok harabeler yeri da bulunuyor. Evrimsel zenginlikleri dolayı gezinti rotanıza dâhil edebileceğiniz bu mekânların başında Gordion Müzesi, Ankara Roma Hamamı, Augustus Tapınağı ve Gavurkale geliyor. Tam 4.000 yıldan artı biraz nokta önce inşa edildiği düşünülen Ankara Kalesi da müze bünyesindeki harabeler yerlerinden biraz tanesi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Anadolu Medeniyetleri Müzesi nasıl gidilir

Anadolu Medeniyetleri Müzesi konum bilgisi

Müze, Ankara’nın merkezindeki Altındağ İlçesi’nin Atpazarı Semti sınırları içerisinde sehpa alıyor. Müzeye tabi ören yerlerinin çok kısmıysa Elalem Meydanı yakınında bulunuyor. Merkezi konumdaki kültürel tesisin ve başka tarihi mekânların yakınındaki Elalem Meydanı’na, kentin pek çok yerinden toplu nakil araçları beraber iletişim sağlanabiliyor. Meydanda yerleşmiş tantanalı Atatürk Anıtı’na vardığınızda Ankara Kalesi’ne doğru tabelaları yerine getirme ederek yürürseniz, bir iki an içerisinde müzenin bulunduğu Kollama Sokak’a ulaşabilirsiniz.

Ören yerlerinin konumu ve içeriği hakkında ayrıntılı bilgiyi, müzenin muntazam web sitesindeki o peyk aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti 2018

 

2018 yılı için müzeye giriş ücreti, 20 Türk Lirası iken değişmez. Ise Müzekart sahibiyseniz, müzeyi amma yıl baştan başa vergi ödemeden istediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz. Yetiştirme ve Turizm Bakanlığı’na bağlı özbeöz tesislerde cari olan ziyaret kartı yetişkinlere 30, bilim adamı ve öğretmenlere 15 Türk Lirası fiyatla sunuluyor. Rehberler, engelliler, 18 yağmurlu altı bireyler ve 65 yaş değişim vatandaşlarsa karta saf bir biçimde 5 Türk Lirası ödeyerek efendi olabiliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Vizite Zaman ve Saatleri

 

Anadolu’hem kurulan medeniyetlerle izafi etraflı bilgiler barındıran müze, diyanet bayramların önde gelen günleri hariç yaş baştan başa 08.30’dan 17.30’a kadar ziyarete besbelli tutuluyor. Sırf gişelerde bilet satışı 17.15’te sonlandırılıyor. Kültürel fabrika, bayramların başta gelen gününde ama 13.00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Ankara, kızdırma etrafında gezginlere bir sert tercih sunan şehirlerden kimse. Şehrin biraz kaba bölgesinde dolayı fiyatlara meyhane bulmanız mantıklı. Dilerseniz Ankara gezisi boyunca rahatsız etme yapabileceğiniz tüm otelleri ve kusursuzluk an fırsatlarını Trivago üzerinde inceleyebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi dışarıya başkentte vizite edilmeye bedel değişik mekânları okumak isterseniz, “Ankara Gezilecek Yerler” başlıklı libretto içeriğimize kompartıman atabilirsiniz. Ise konforlu mola önerilerine seslenme duyarsanız, “Ankara’hem de Nerede Kalınır?” başlığı aşağıda sıraladığım otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler 19 Mayıs 2018

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum (Colosseo) 17 Mayıs 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ankara Kalesi Aşkta Yalnızlık Kader Mi? Lizbon Çarşıya Çıkma Rehberi | Lizbon’dan Ne Alınır? Twitter’a proje nasıl gönderilir? Paleo (Taş Devri Diyeti) ile Sağlıklı Kilo Verme İçimizden Bir Yer: Arnavutluk

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC