Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi

Ana Sayfa » Doğa-Seyehat » Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi
Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi, Selçuklu’dan başlayarak Anadolu Türk kültürünün yüzyıllar içerisindeki gelişimini kavramak dolayı başkentte gidilebilecek en dürüst adres. Koleksiyonunda Anadolu’nun türlü yörelerinden kendinde binlerce örneği barındıran müzede; çini, ahşap ve ayna işlemeciliği, silah yapımı, yazı sanatı gibi alanlar konusunda herhangi yerde bulamayacağınız ayrıntı sizleri bekliyor.

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi Konusunda Bilgi

Ankara’de Türk kültürünü balıketi kitlelere tanıtan kimi müze fikri, 1924 yılında ortaya atılmış. Us doğrultusunda öncelikle dönemin Ulusal Antrenman Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver,  basmakalıp çalışma arkadaşı Türkolog J. Meszaroş’seher müze dair görüşlerini belirtmesini istemiş.

Meszaroş’un sunduğu rapora emrindeki kalınarak Millet Müzesi’nin kuruluşuna yönelik hazırlıklar uygun önce İstanbul’ayrıca Prof. Celal Esat Arseven başkanlığında, ardındaki 1925’te Halil Ethem Fazilet yönetiminde işleme biriktirmek ve satın kabul etme işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla komisyon belirlenmiş. Komite vasıtasıyla satın alınan 1.250 iş, 1927’de Namazgâh Tepesi’nde yapımı tamamlanan binaya yerleştirilmiş. 1930 yılında müzenin bobin açılışı ise 1928’da müzeyi vizite eden Devlet Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ad isteğiyle gerçekleştirilmiş.

Ankara Etnografya Müzesi'nde ne var

Müzenin hareket halinde olma gösterdiği bina, Cumhuriyet döneminin ilk mimarlarından Arif Irfan Koyunoğlu ile kasti. Önemli yapının müteahhitliğini ama Nafiz Bay üstlenmiş. Müzeyi ziyarete yeni konukları, Milli Çalışma Bakanlığı’nın 1927 yılında İtalyan Heykeltıraş Pietro Canonica2ya yaptırdığı tunç Atatürk Heykeli karşılıyor. Heykelden sonraysa müzenin girişine, 28 basamaklı merdiven aracılığyla çıkılıyor. Merdivenleri çıktıktan devam ziyaretçiler ilk olarak tente altı holüne ulaşıyor. Müzenin sergi alanları, kubbe altı holünün devamındaki bağırsak avlunun çevresinde durum alıyor.

Geniş koleksiyonu dışarıda müzeyi Cumhuriyet tarihinin acil mekânlarından kimse haline getiren başka özelliği fakat 1938’den 1953 yılına kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının burada kalmış olması.

Bu maksat doğrultusunda ülke içi avlunun çatısı kapalı ve havuz bahçeye taşınmış. Anıtkabir’çukur tamamlandığı 1953 yılında bu göz, sembolik amma mezar haline getirilmiş ve fazla “Burası 10.11.1938 tarihinde sonsuzluğa ulaşan Atatürk’isim 21.11.1938 tarihinden 10.11.1953 tarihine çok yattığı yerdir” yazan mermersi mit yerleştirilmiş.

Ankara Etnografya Müzesi’nde Görülmesi Zamanı Gelmiş Zorunlu Bölümler

Ankara Etnografya Müzesi hakkında bilgiler

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi’nin 11 iş salonunda Türk sanatının detayları, Selçuklu devrinden başlayarak kategorilere rezerve edilmiş bazı şekilde sunuluyor.

Geleneksel Türk kıyafetlerine ayrılan 1. salonda Ankara Seğmen ve Gelin giysisi birlikte birlikte Karadeniz, Erzurum ve Ege yörelerine titiz kıyafetler sergileniyor. Bu bölümde üç ayak entari ve Harput sevaisi aynı kılık eşyaları kadar takılar da meşgul ima görüyor.

2. salonda keşke açılış bölümde sergilenen kıyafetlerin süslemesinde kullanılan eşyalara ağırlık doğuştan olan. 18. ila 20. yüzyıllar arasındaki dönemde Anadolu’daki battaniye ve seccade işlemeciliği ilgili detayları okumak isterseniz 3. salona, madeni eşyaların yapımındaki ustalığı kavramak uygun 4. salona gündüz ayırabilirsiniz.

Kültürel tesisin 5. salonu karakteristik bir Anadolu evindeki gelenek odası biçimli süslenmiş. Bu bölümdeki ahşap işçiliği, belirgin özelliklerin başında geliyor. Bayat zamanlarda olduğu pek günümüzde da kaçınılmaz bir adet olan konuklara Türk kahvesi hazırlanması, 6. salonda bütün detaylarıyla ziyaretçilere aktarılıyor. 7. salondan itibaren gelenekler ve adetler yerlerini Selçuklu’dan itibaren Anadolu’de çoğalan dekor sanatlarının en mimli örneklerine bırakıyor. Özellikle bu salondaki çinilerin fazla işlenen bitkisel ve geometrik kompozisyonlar ile birçok figürler, insanda aşk uyandırıyor. 8. hol, Besim Atalay göre bağışlanan Osmanlı dönemine foto alıkoyucu ağır silah koleksiyonuna iskân sahipliği yapıyor.

Ankara Etnografya Müzesi gezi notları

9 sayılı gösteri alanında Hat sanatının inceliğini, gerektirdiği ustalığı 12. yüzyıldan 19. yüzyıla pek tarihlenen Kuran, tebliğ, levha, arzuhal ve icazetname örnekleri aracılığıyla anlayabilirsiniz. Yaklaşık başka teşhir salonunda fakat müzenin barındırdığı asal iş iken gösterilen III. Keyhüsrev’kovuk Tahtı, Ahi Şerafettin Sandukası, Taşhur Paşa Camii Mihrabı ve Merzifon Çelebi Vezir Medresesi Kapısı ziyaret edilmeyi bekliyor. Bu eserlerden sonuç, ama zamanınız kalırsa, müzenin sona erme gösteriş alanındaki çakıl eserleri hem incelemenizi tip ederim.

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Etnografya Müzesi harita konumu

Etnografya Müzesi, Ankara’nın en önemli semtlerinden biri olan Sıhhiye’de ayak alıyor. Kızılay ve Millet arasında, ağır sayıda sağlık kurumunun bulunduğu merkezi amma noktada olması, müzeye ulaşımı akıcı hale getiriyor.

Dilerseniz Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Rahmi M. Fayton Müzesi’ni misafirlik ettikten sonrası Millet Meydanı’ndan yoksa kentteki sosyal hayatı deneyimlemek dolayı dönem ayırabileceğiniz Kızılay’dan yaya olarak müzeye ulaşabilirsiniz. Hem De Atatürk Bulvarı’ndaki TRT Ankara Radyosu binasının ayrıca gerisinde ayaklık yüzölçümü kültürel tesise, kentin birçok noktalarından fayton, iç lastik, karavan seferleriyle keza hafif zamandan ve enerjiden örgüt sağlayarak ayrıca gidebilirsiniz.

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi Giriş Ücreti 2018

Ankara Etnografya Müzesi fiyatları

Müzenin yetişkinler için üyelik aidatı, kişi başı 10 Türk Lirası olarak değişmez. Medeniyet ve Turizm Bakanlığı’na tabi özbeöz kalıntı yeri ve müzede olduğu falan burada hem Müzekart Plus geçer. Bu kapsamda kartvizit sahipleri biraz yıl boyunca diledikleri çok müzeyi ziyaret edebiliyor. Ülkemizde ve Kuzeyden Esen Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde etkinlik bildiren bir yığın kültürel tesise girişte albenili indirimler besleme Müzekart Plus dair etraflı bilgiyi diye adrestenöğrenebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Misafirlik Gün ve Saatleri

Ankara Etnografya Müzesi turu

Ankara’daki Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi, inançlı bayramların başta gelen günü 13.30, yılın geri kalanında ise 08.30’dan itibaren ziyarete açılıyor. 15 Nisan-2 Dikme tarihleri arasındaki dönem dilimini kapsayan yaz sezonu amacıyla müzenin kapanış saati 19.00 gibi kararlı. 3 Ekim’den 14 Nisan’a çok süren dönemdeyse müze kapılarını ziyarete 17.00’ayrıca kapatıyor.

Etnografya Müzesi açık havada kentte turistik açıdan alımlı farklı mekânların detaylarını, “Ankara Gezilecek Yerler” başlığı altında bulabilirsiniz. Mola bölgesi ve konak önerilerimi ama “Ankara’hem Nerede Kalınır?” adlı yazımda sizler karşı sıraladım.

Ankara Kavim Ve Irk Bilgisi Müzesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler 19 Mayıs 2018

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum (Colosseo) 17 Mayıs 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Diyeti Bırakmamak için Tavsiyeler Hacı Yortu Camii Avrupa’nın en tuhaf pansiyonları Shift Elbise Trendi Sağlık Harcamaları 5 Yılda %64 Arttı! Evliliği Eğlenceli Kılmanın Altın Kuralları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC