Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Anksiyete Nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Anksiyete Nedir?
Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Anksiyete hastalığı ruhsal ve bedensel etkileriyle, Kaygı bozukluğu olarak adlandırılan bir psikolojik sorundur. Son dönemlerde ünlü isimlerin bu sorunla gündeme gelmesi, bazı analizler yapılmasının da önünü açtı.

Yapılan araştırmalara göre toplumun %18’inde görülüyor! İç savaş olarak adlandırılan bu durumda, kişinin zayıf, kırılgan ve hassas olduğu gözlemleniyor. Uzmanlara göre bu durum, bireyin dış ortamlara karşı uyum sağlamaya çalışması.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu olarak bilinen Anksiyete, bireylerde panik atak durumlarını tetikleyecek bir yoğunlukta hissedilen kaygı durumuyla ortaya çıkar. Kötü bir şeyler olacağına dair hissedilen bu yoğun his, zamanla kişinin bütün yaşamını, zihinsel ve fiziksel olaraktan da hissedilen bir belirtiyle tüm sürecini etkiler.

Uzmanların açıklamalarına göre Anksiyete görülen kişilerde genellikle erken yaşlarda yaşanan travmatik bir olayın sebep olduğu tezi hakim. Olayın şiddeti, kişi üzerinde stresi tetikliyor ve yoğun korku hissi panik atak geçirme seviyelerine kadar çıkıyor. Hastalığın etkileşiminde çevre faktörler kadar genetik faktörlerde rol oynuyor.

Psikiyatri alanında görülen ve grup hastalıkları içinde incelenen olumsuzluk, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, fobik bozukluk, sosyal fobi ve ayrılık sonrası aksiyete gibi şiddet içermeyen bir olumsuzluk olarak görülmektedir. Belirtileri her ne kadar belirgin olsa da nedenleri henüz benzer olumsuzlukları kadar bilinmemektedir.

Genç ve erken dönemlerde yaşanan olumsuz bir sürece dayalı olduğu, yoğun bir şekilde yer almaktadır. Tıbbi olarak Aksiyete sorununa yol açabilecek sebepler arasında ise; kalp hastalıkları, diyabet, Solunum yolu problemleri, astım, madde bağımlılığı, Kronik ağrılar ve huzursuz bağırsak sendromu, Savaş ve Kaç mekanizmasını etkileyebilecek nadir tümörler ve Tiroid problemleri görülmektedir.

Anksiyete Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler 19 Mayıs 2018

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum (Colosseo) 17 Mayıs 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ankara Kalesi Aşkta Yalnızlık Kader Mi? Lizbon Çarşıya Çıkma Rehberi | Lizbon’dan Ne Alınır? Twitter’a proje nasıl gönderilir? Paleo (Taş Devri Diyeti) ile Sağlıklı Kilo Verme İçimizden Bir Yer: Arnavutluk

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC