Miskin Panda
Doğu Ekspresi Macerası - Miskin Panda

Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğu Ekspresi Macerası

Ana Sayfa » Güncel » Doğu Ekspresi Macerası

Eğlenceli Bir Serüven

Şu sıralar çok meşhur olan Doğu Ekspresi hakkında artık bizimde bir yazı yazma zamanımız geldi. Bu müthiş tecrübeyi sizlerle paylaşmak çok güzel. Hayatımda çıktığım en keyifli yolculuklardan biriydi. Bu konudan bahsetmek, bu konuda hakkında yazı yazmak bile heyecan verici. Hem eğlenceli hem insana katkısı olan hemde ciddi anlamda ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bu etkinliği hepinize tavsiye ediyorum. Üstelik bu fiyatlara bu şekilde bir aktivite imkansız denilebilir. Türkiye’nin güzellikleriyle başbaşa kaldığınız, yeni insanlar tanıyıp yeni değerler kazandığınız ve değişik kültürlerle 24, 25 saat geçireceğiniz bir yolculuk. Bu trende en tuhaf bulduğum şey yolculuk başladığı anda sanki herkes birbirini tanıyormuş gibi müthiş bir etkileşim başlıyor. Koridora çıktığınız anda heyecan dolu gözlerle eşsiz bir manzara bakma şansınız oluyor. Sizlere doğu ekspres yolcuğu hakkında tekniki bilgilerde aktarmak istiyorum. Bu tekniki bilgiler doğrultusunda en azından fikir sahibi olmuş olur ve ona göre hareket etmiş olursunuz.

Saat ve Güzergah Bilgisi

Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars
Doğu ekspresi treni her gün saat 17.58’de Ankara’dan kalkıyor.
Dönüşte Kars’tan 08:10’da başlamaktadır.
Yolculuk 24-26 saat arası sürmektedir. (Giderken 24 saatte gittik dönerken nedenini bilemediğim şekilde 26 saat sürdü.)

Vagon Bilgisi

Trende toplamda dört farklı vagon var. Pulman, örtülü, yataklı ve yemekli. Fiyatlarda çok büyük değişiklikler yok. Yani sırf yataklı diye üç, dört katı ödeme almıyorlar sizden. Rahatınıza düşkünseniz yataklıda gitmek en mantıklısı olacak sizin için. Bu arada talep sıralaması yaparsak sizlerinde tahmin edeceği gibi Yataklı > Örtülü > Pulman. Pulman bildiğiniz koltuk. Koltuk diyerek geçmeyelim ben gidip baktım ve gayet rahattı. Yani ben manzaracıyım, yatmasamda olur derseniz koltuklarda yer bulmak zor olmuyor. Bu arada ben bilet alabilmek için tam üç ay uğraştım.

Doğu Ekspresi Fiyatları

En çok merak edilen konuya geldik. Doğu ekspresi fiyatları hakkında en net bilgiyi direk olarak devlet demir yolları web sitesi üzerinden alabilirsiniz ancak bende en güncel fiyat bilgisini aktarmak istiyorum size. Bu yazıyı okuduğunuz sırada doğu ekspresi fiyatları değişmiş olabilir bilginiz olsun.

*Ücret bilgileri kişi başı olarak baz alınmıştır.
Pulman: 46 TL
Örtülü Kuşetli: 61 TL
Yataklı : 96 TL

Fiyatlarda indirimlerde söz konusu. Mesela 13-26 yaş arası yolculara %20 indirim var. İndirimlerle ilgili net bir bilgiye ulaşılmadığı için onu buraya yazmayacağım. Bilet alırken zaten indirimi görebileceksiniz.

Doğu Ekspresin Gülü Cağ Kebabı

İlk defa bu yolculuğu gerçekleştirdiğim için Cağ Kebabı siparişinden haberim yoktu. Yani kimin aklına gelirdi doğu ekspresinde cağ kebabı yiyeceğim. Yedim… çokta güzel oldu bana göre. Erzurum istasyonuna yaklaştığımız sırada kapı çaldı ve tren görevlisi siparişim olup olmadığını sordu. İlk önce idrak edemedim ama sonrasında bunun kebap siparişi olduğunu anladım. Tam beş adet cağ kebabı ve bir adet ayran istedim. Toplamda 50 TL’ye yakın bir ödeme yaptım. Lezzet olarak harika, o fiyata İstanbul’da imkansız bulamazsınız. Giderseniz yiyebildiğiniz kadar yemenizi tavsiye ediyorum. Ayran yerine fanta içseydim daha iyi olurdu, et biraz ağır olduğu için ayran yetersiz kaldı. Bu arada tatlı söylemek gibi bir hata yaptım, künefe söyledim ve direk sıcak-soğuk geçişi yaşayan künefe donmuştu… siz yapmayın.

Doğu Ekspresin Tam Zamanı!

Bana göre doğu ekspresin tam zamanı. Çünkü kar manzarası, kış manzarası müthiştir bu hattın. Ocak, Şubat en olmadı Mart ayında gitmenizi tavsiye ederim. Kars’a kışın gittiğiniz taktirde kayak yapma fırsatınıda yakalamış olacaksınız. Şu aralar kalabalık olsada ciddi anlamda huzur verici bir ortam bulunuyor. Trenlerin kalabalık oluşuna aldanmayın, sessiz bir yolculuk oluyor genelde. Merak etmeyin ortalıkta koşuşturan çocuklar yok, genellikle vagonlar öğrencilerle dolu.

Karsa varınca orada gözlemlediğim bir olay insanların otel odalarına kapanmalarıydı. Kars gibi muhteşem bir yerde gezip tozmak yerine otel odalarına kapanmak pek mantıklı değil. Kayak fiyatlarıda oldukça uygun… Bana göre 2020 yılına kadar orada bu kadar ucuza tatil yapmanız mümkün olmayacak gibi. Fırsatı kaçırmamanızı öneririm. Doğu ekspresi ile ilgili olarak aklınıza takılanlar olursa yorum olarak atmanız yeterli olacaktır. Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Doğu Ekspresi Macerası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Topuk Çatlakları İçin En Doğal Çözümler Erkek Ceket Kombinleri – 2018 İçimizden Bir Yer: Arnavutluk Ekmek Diyeti ile Sağlıklı Zayıflayın Su Diyeti ile Zayıflama Akupunktur Mucizesi!

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC