Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fethiye Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Doğa & Seyehat » Fethiye Gezi Rehberi
Fethiye Gezi Rehberi

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan Fethiye, ne kadar anlatılsa da gene de bazı şeylerin eksik kaldığı, emsalsiz güzelliklere sahip bir ilçedir. Akdeniz ile Ege’nin kucaklaştığı sahilleri ve muhteşem doğa manzaraları, cennet koyları ile hayallerin bile ötesindedir. Tatil dönemlerinde gerek ülkemizin dört bir yanından, gerekse tüm dünya ülkelerinden tatilcilerin tercih ettiği Fethiye, tarihi dokusu ile de ziyaretçilerini zaman kavramından koparmaktadır.

Doğa tutkunları için keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikler barındıran Fethiye, muhteşem koyları ve sahilleri ile doyumsuz bir tatil için gereken tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Karadan, denizden ve havayolu ile çok rahat ulaşım sağlanabilmesi ile tatil seçeneklerinde en üst sırlarda yer alıyor.

Fethiye’ye Ulaşım

Fethiye’ye havayolu ile ulaşım sağlamayı planlayan ziyaretçiler için en uygun noktalar Dalaman, Bodrum Antalya havalimanlarıdır

Dalaman Havaalanı: Fethiye’ye havayolu ve karayolu seçeneklerinden herhangi biri ile kolayca ulaşmak mümkündür. Fethiye’ye en yakın havaalanı olan Muğla dalaman havaalanı, Fethiye ilçesine 30 dakikalık mesafededir. En ekonomik ulaşımı tercih edenler için Havaalanından düzenli olarak Fethiye otogarına servis imkânları bulunmaktadır.

Bodrum Havaalanı: Fethiye ‘ye yaklaşık 250 km. mesafede bulunan bodrum, havayolu ile gelecek ziyaretçiler için seçeneklerden biridir. Düzenli olarak bodrum-Fethiye arası otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Antalya Havaalanı: Fethiye ilçesine yaklaşık 210 km. mesafededir. Fethiye ilçesine düzenli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Dalaman-Bodrum-Antalya uluslararası havalimanıdır ve her mevsimde kesintisiz uçuşlar yapılmaktadır. Tüm havalimanlarından ekonomik otobüs seferleri dışında, özel araç kiralama hizmeti veren firmalar vasıtası ile ya da taksi kiralayarak ulaşım sağlanabilmektedir.

Karayolu İle Ulaşım: Karayolu ile Fethiye’ye ulaşımda, Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. İzmir’e 360,Ankara’ya 630 İstanbul’a 800 km. Mesafede bulunmaktadır.

Denizyolu ulaşımı: Çok korunaklı doğal koyları olması sebebiyle yatçılık turizmi çok gelişmiştir. Tüm Ege ve Akdeniz’e kıyısı olan birçok ülkeden yoğun bir ziyaretçi akımı yaşanmaktadır. Ayrıca tatil dönemlerinde Türk denizyollarına ait birçok gemi turlarına Fethiye’yi dahil ederek ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Fethiye’de Konaklama İmkânları

Fethiye özellikle tatil dönemlerinde çok yoğun talep alması sebebiyle, farklı ekonomik bütçelere sahip ziyaretçilerin taleplerine uygun konaklama imkânları sunmaktadır. İlçe merkezinde konaklama tercih edildiğinde her bütçeye uygun oteller ve birçok motel ve pansiyon seçenekleri bulunmaktadır. Daha sakin tatil geçirmek isteyen ziyaretçiler için hemen her bölgede kiralık apartlar, otel ve tatil köyleri hizmet veriyor. Şehir merkezinde yapılacak konaklamalarda ilçe sınırları içerisinde yer alan Kayaköy, ölüdeniz, çalış plajı gibi bölgelere toplu taşıma araçları ile çok kolay ulaşım sağlanabilmektedir. İlçeye yakın konaklamalarda en fazla öne çıkan tercihler ölüdeniz ve çalış plajı olmaktadır.

Ölüdeniz de konaklama: Ölüdeniz Türkiye’nin en özel bölgelerinden biri olarak kabul gören bir bölgedir. Coğrafi yapısı sebebiyle denize neredeyse sıfır veya Babadağ eteklerinde konaklama imkânları sunar. Yemyeşil orman manzaralarının arasında muhteşem plajları ve turkuaz renkli denizi iç içe barındıran bir bölgedir. Çevresinde bulunan lüks otellerde konaklama olanağı sağladığı gibi, düşük bütçelerle tatil yapmak isteyen ziyaretçiler içinde tatil köyleri, pansiyonlar uygun fiyatlarla tatil yapma imkânı sağlıyor. Çadır kurarak tatil yapma olanağına sahip olan Kıdrak milli parkı da ekonomik tatil yapma imkânı veriyor.

Çalış Plajında konaklama: İlçe merkezine 5 km. uzaklıkta olan çalış plajında konaklamayı seçtiğinizde, plaj çevresinde hizmet veren oteller, kiralık daireler, apartlardan birini tercih edebilirsiniz. Uzunluğu 4 kilometreye varan plajlarda sabah yürüyüşleri, su sporları, yüzme gibi aktiviteleri aynı yerde yapabilirsiniz.

Kelebekler Vadisinde Konaklama: Sıra dışı korunaklı yapısı ile kelebekler vadisinde sadece bungalov tipi evlerde konaklama yapılabilmektedir. Sadece bu bölgeye mahsus canlıların yaşam alanı olması sebebiyle olağanüstü koruma altındadır. Alternatif tatil ve konaklama arayanlar için emsalsiz bir seçenektir.

Fethiye’de özellikle turizmcilerin yüksek sezon diye adlandırdıkları yaz döneminde, aşırı yoğunluktan dolayı konaklanacak yer bulmak sorun olmaktadır. Fethiye ve çevresinde yüzlerce konaklama tesisi olmasına rağmen, sürekli olarak yeni konaklama imkânları yaratılmaya devam edilmektedir. Ziyaretçiler ilçe merkezi veya dışında, günlük 50 TL den başlayan fiyatlarla konaklama yapma imkânı veren tesisler bulabilmektedir.

Fethiye’de En Önemli Restoranlar

Fethiye’de tüm dünya ülkelerinden gelen ziyaretçilerin damak tadına uygun lezzetler bulmak mümkündür. Mavinin ve yeşilin tüm tonlarının kucağında yemek yeme zevkini yaşamak isteyen misafirler için bazı lezzet mekânlarını tanıtmak gerekirse,

Yengeç Restoran: Marinada bulunan yengeç restoran birçok ziyaretçini tercih ettiği deniz ürünlerinde bir hayli iddialı bir mekân. Akşam günbatımı zamanı yoğun bir müşteri potansiyeli olan restoran, manzarası ve yiyecek çeşitleri ile Fethiye’nin popüler mekânlarından biri. Birçok balık çeşidinin farklı tarzlarda sunumu ile öne çıkıyor. Asma yaprağında levrek balığı, tereyağlı karides, kalamar ve zeytinyağlılardan oluşan menüsü ile Fethiye’nin lezzet duraklarında önemli bir yere sahip.

Unique Restroran: Daha çok romantik bir akşam yemeğini tercih eden ziyaretçilerin uğrak yerlerinden bir olan restoran, deniz mahsulleri ve balık konusunda hayli iddialı menülere sahip. Şahane deniz manzarasına sahip olan Unique restoran, kahvaltılarda açık büfe uygulaması ve gün boyu sneak bar ile hizmet veriyor.

Fethiye Balık Hali: Fethiye müdavimlerinin her ziyaretlerinde mutlaka uğradığı bir adres olan balık halinde, açık tezgâhlardan dilediğiniz balığı seçiyorsunuz. Daha sonra halin içinde bulunan herhangi bir restoranda seçtiğiniz balığı pişirtip lezzetli mezeler eşliğinde yiyebiliyorsunuz. Bu uygulama ile önemli bir ziyaretçi trafiği bulunan Fethiye balık hali önemli lezzet mekânlarından biridir.

Kayaköy Bülent’in Yeri: Eski dönemlerde Rumların yoğun olarak yaşadığı bir semt olan kayaköy taş evleriyle ziyaretlerin ilgisini çeken yerlerden birisidir. Burada bulunan birçok otantik mekânlardan biri olan Bülent’in yeri daha ziyade el açması unlu mamullerden oluşan menüsü ile faklı bir ortam oluşturuyor. Gözleme ve ayran konusunda hayli iddialı.

Fethiye’de Tarihi Eserler

     Bilinen en eski yazılı belgelerdeki kaynaklara göre, M.Ö V. Yüzyıldan beri var olduğu bilinen Fethiye, asırlardır Persler, Likyalılar, Karyalılar ve Romalıların kurdukları medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Antik çağlarda Telmesos adı ile bilinen Fethiye, tarihten gelen mirası doğal güzellikleri arasında saklayarak günümüze ulaştırmıştır. Fethiye de gezilecek tarihi yerler aşağıda sıralanmıştır.

Kayaköy: Bilinen tarihi bölgelerden en çok ilgi gören yerlerin başında gelmektedir. Birçok efsanenin yaşandığı bir mekân olarak tarihte yerini alan kayaköy taş evlerden kurulu yapısı ile adeta tarihten bir portre görüntüsü vermektedir. 14.Yüzyılda yerleşimin başladığı tahmin edilen tarihi mekânın eski adı Levissi olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde Rumların yerleşim yeri olarak tarihte yer alan kayaköy, mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler barındırmaktadır.

Amintas: Helenistik çağda yapıldığı bilinen ve kaya mezarlardan oluşan Amintas, Fethiye’de hüküm süren tüm medeniyetlere tanıklık etmiş önemli bir tarihi eser konumundadır. O dönemde yaşayan toplumun ileri gelenleri ve aileleri kayalarda oyulan mağara türü yerlere gömülmüştür. Dış cephelerinde hala gömülü olan kişilerin statüsü hakkında bilgiler bulunan yazıtlar yer almaktadır.

Kral Amintas’ın Mezarı: Şehrin doğu yamacındaki tepelerden birinin üzerinde bulunan kral mezarında, yukarıya doğru genişleyen sepet şeklinde korint denilen başlıklar bulunmaktadır. İçerisinde aile mezarlıkları yer almaktadır.

Telmesos Antik Kenti: Bu bölgede geçmişte yaşanan büyük depremler sonucu tüm antik kent sular altında kalmıştır. Eski adı ışık şehri olan Telmesos kalıntılarından ortaya çıkarılan 5000 kişilik antik tiyatrosu görülmeye değer tarihi eserlerden birisidir. Şehrin içinde ayrıca Lykia tipi birçok lahit bulunmaktadır. Helenistik dönemi temsil eden bu yapılar kaya anıtların bulunduğu sokağın altında yer almaktadır.

Pınara Ören Yeri: Şehrin geçmişini en iyi yansıtan tarihi yerlerden biridir. Hamam, tiyatro, antik mezar kalıntıları bulunan bir bölgedir.

Kadyanda Antik Kenti: Manzara olarak Fethiye körfezini muhteşem bir açıdan görebilen bir tarihi bölgedir. Helenistik döneme ait agora, hamam akaya mezarlar ve tiyatro kalıntıları görülebilir. Bu bölgelerin dışında Letoon Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Fethiye Kalesi, Af Kule Manastırı görülmeye değer başlıca tarihi eserlerdir.

Fethiye’de Denizin En Güzel Olduğu Yerler

Fethiye, Ege bölgesinin muhteşem doğa manzaralı koyları ve eşsiz plajları ile dünyada eşi benzeri az bulunan bir tatil beldesidir. Fethiye’de hemen her bölgesinde denize girilse de, denizin en güzel olduğu yerler şu şekilde sıralanabilir.

 • Kelebekler Vadisi
 • Kıdrak
 • Kelebekler Vadisi
 • Belcekız plajı
 • Ölüdeniz
 • Çalış Plajı
 • Göcek
 • Katrancı Koyu
 • Gemiler Koyu
 • Kabak Koyu
 • Günlüklü
 • Oyuktepe Koyları bu bölgelerden çalış plajı nesli tükenmekte olan Caretta&Caretta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı bölgelerden biri olması sebebiyle özenle korunmaktadır. Ayrıca Belcekız plajı dünyanın dört bir yanından gelen yamaç paraşütçülerinin uğrak yerlerinden biridir.

Fethiye Plajları

     Her yıl dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca konuk ağırlayan Fethiye doğal kalabilen plajları ile de emsalsiz tatil beldelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Özel otel plajları dışında kalan bölgelerde çok uygun fiyatlarla girilebilen plajlardan bazıları şunlardır.

 • Kabak Koyu: Birinci dereceden sit alanı ilan edilen koyda lüks otel bulunmuyor sadece bungalov tarzı evlerde kalarak sakin ve huzurlu bir şekilde deniz keyfi yapılabiliyor.
 • Gemile Plajı: Belcekız plajından sadece tekne ile ulaşılabilen plaja küçük bir ücret ödeyerek giriliyor. Harikalar diyarı diye adlandırılan bu ada doğal sit alanı olarak korunuyor.
 • Katrancı Koyu: Fethiye’nin fazla bilinmeyen plajlarından biridir. Çam ağaçları ile çevrili olan bölgede uygun fiyatlarla hizmet veren Kafeler ve büfeler bulunuyor. Gözlerden uzak bir tatil için mükemmel bir seçenek.
 • Ölüdeniz Plajı: Dünyada dillere destan güzelliği ile en çok tanınan ölüdeniz, dünyanın en güzel plajı olma unvanını elinde bulundurma bir özelliğine sahiptir. Fırtınalı havalarda bile dingin deniziyle mutlaka gidilmesi gereken bir plajdır.
 • Oyuktepe Koyları: Etrafında kamp yapma imkânları sunulan koy Fethiye’nin en güzel plajları arasında yer almaktadır. İlçe merkezine 4.Km uzaklıkta olan koy mavi rengin tüm tonlarını görebileceğiniz ender plajlara sahiptir. Koyda Küçük samanlık, büyük samanlık, Mempaşa, Boncuklu, Aksazlar gibi plajlar yer almaktadır.
 • Kıdrak Plajı: Diğer plajlara oranla daha sakin olan Kıdrak plajı Ölüdeniz’e 4 km uzaklıkta bir konumda yer almaktadır. Fethiye merkezi ve ölüdeniz ’de otellerde kalan müşteriler genelde otel plajlarını tercih ettiği için kıdrak plajı sakin ve ücretsiz denize girme olanağı bulunuyor.
 • Günlüklü Plajı: Fethiye’nin en ünlü plajlarından biridir. GöcekFethiye güzergâhında bulunan günlüklü plajı, karavanla tatil yapılmasına olanak sağlaması dolayısı ile bu bölge ekonomik tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir plaj olarak tanınıyor. Ayrıca adını aldığı günlük ağaçlarının sadece bu bölgede yetişiyor olması plajı dünyaca tanınan bir bölge olmasına katkı sağlıyor. Cennet gibi koyları ve tüm renkleri barındıran dokusu ile dünya mirası olan Fethiye, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir tabiat efsanesidir.

 

Fethiye Gezi Rehberi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Berit Dağı

Berit Dağı 16 Mart 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kürekli Şelalesi 2017-2018 Erkek Saç Stilleri Fethiye Gezi Rehberi Ne? Balayı mı? Maldivler! Uykuda Güzelleşme Yöntemleri Kulak Çınlaması Neden Olur? Biker Mont Nasıl Kombinlenir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC