Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gençlerde Diyabet Nedenleri

Ana Sayfa » Güncel » Gençlerde Diyabet Nedenleri
Gençlerde Diyabet Nedenleri

Diyabet, vücut hücrelerinin kan dolaşımından glikozu emme işlevinin azalması veya tamamen yok olması durumudur. En ağır vakalarda yani pankreasın hiç insülin üretmemesi ya da ürettiği insülinin işe yaramaması durumu damar sertleşmesi ve kalp krizi gibi sonuçlar doğurabilir. Ancak şeker hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ömür boyu ilaç almak gerekir ve şekerli besinlerin tüketilmemesi gerekir.Vücut hücreleri, kan akışından glikoz emmek için insülin olarak bilinen bir hormona ihtiyaç duyar ve insülin pankreas Langerhans adacıklarının beta hücreleri tarafından üretilir. İnsülinin yetersizliği yanı sıra vücut hücrelerinin insüline cevap vermemesi de yüksek kan şekeri veya hiperglisemi şeklinde ortaya çıkabilir.

 

 Erkeklerde Diyabet Belirtileri

Diyabet bir takım semptomlar üretse de, erken belirtilerinin çoğunun bazı diğer sağlık durumlarının belirtilerine benzeyebileceği düşünülmektedir. Bu durumun tanınmasını zorlaştırabilir. Tedavi edilmemiş şeker hastalığının bazı ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilmesi nedeniyle erken tanımlanması ve tedavisinin yapılması önemlidir. Bu durumun belirtileri hakkında bilgi, bu gibi komplikasyonları önlemede son derece önemlidir. Erkeklerdeki belirtiler aşağıda açıklanmaktadır.

 

Aşırı susama ve idrara çıkma

Aşırı susuzluk ve idrara çıkma en yaygın semptomlardan bazılarıdır. Hem kadınlar hem erkekler sık ​​idrara çıkma ya da poliüri ve aşırı susama ya da polidipsi yaşayabilir. Sık idrara çıkma, böbreklerin filtreleme kapasitesini olumsuz etkileyen yüksek düzeyde glikozdan kaynaklanır. Böbrekler kandan daha fazla su çekmeye başlar ve bunun sonucu olarak etkilenen kişi idrara çıkma sıklığını artırır. Sık idrara çıkma, vücudun fazla sıvı kaybına ya da susuzluğun arttığına dair dehidrasyona neden olur.

 

 

 Normal olmayan hızda Kilo Verme ve Yorgunluk

Açıklanamayan kilo kaybı, vücut hücrelerinin kan dolaşımındaki glikozu etkin bir şekilde emip kullanamamasından kaynaklanır. Vücut hücreleri enerji üretmek için glikoza ihtiyaç duyar ve bu nedenle glikoz emme yetersizliği olağandışı yorgunluğa neden olabilir.

 

İştah Artışı olabilir

Diyabetik hastalarda şeker seviyesini düşürmek için vücuda yüksek miktarda insülin üretirse sürekli açlık veya iştah artışı yaşar. Vücutta yüksek miktarda insülin bulunması, bazı diyabetik hastaların daha fazla yemeğe ilgi duyması demektir.

 

 

Sinir hasarları

Sinirler, özellikle periferik sinir sisteminin sinirleri, yüksek seviyede glukoz ile hasar görebilir. Buna “diyabetik nöropati” adı verilir periferik sinir sisteminde hasar, bacaklarda, ayaklarda, ellerde ve parmaklarda karıncalanma ve uyuşma belirtileri gösterebilir.

 

Yaraların tekrarlayan enfeksiyona maruz kalması ve yavaş iyileşmesi

Kan şekeri seviyesinin yüksek olması yaraların iyileşmesini yavaşlatabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar tekrarlayan enfeksiyonlara yakalanabilir. Bu ikisi, kan şekeri seviyesinin yüksek olduğunu gösteren uyarı işaretleri olarak düşünülür.

 

Görme Bozuklukları

Bulanık görme en belirhinsemptomdur  yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişiler arasında yaygın bir şikayet olabilir. Kan şekeri düzeyi yüksek olduğunda, şeker göz merceğinde birikir ve retina kan damarlarına zarar verir. Bu durum “diyabetik retinopati” olarak bilinir ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.

 

Erektil Disfonksiyon

Diyabet ve kan şekeri seviyesinin yüksek olması sinirleri ve penis kan damarlarına yavaş yavaş zarar verebilir. Bu sonuçta erektildisfonksiyona neden olabilir.

Gençlerde Diyabet Nedenleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Hazal19 Aralık 2017

Maddi şeyler kaybedilse bile tekrardan elde edilebilir ancak saygı maalesef bir kez kaybedildi mi yeniden elde edilebilmesi çok zordur. Siz özenle hazırladığınız içeriklerle itibar elde edebildiniz, dilerim her zaman hak ettiğiniz saygıyı koruyabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler 19 Mayıs 2018

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum (Colosseo) 17 Mayıs 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  En Trend Çanta Modelleri Anksiyete Nedir? Snapchat Eski Tasarım Geri Dönmüyor Paris’te Helal Yiyecek & Türk Restoranları Otopark Güell Kilo Almanıza Sebep Olan Unsurlar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC