Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Ana Sayfa » Güncel » Kulak Çınlaması Neden Olur?
Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Neden Olur? Tedavisİ Var Mıdır?

Her bireyde dönem zarfı içerisinde kısa süreli gelen kulak çınlamaları, kimi bireylerde daha uzun süreli olabiliyor. Kulak çınlamasının ileri boyuta gelmemesi rahatsızlık vermemekte ve çoğu kişi tarafından kolay fark edilmemektedir. Fakat boyutun atlamasıyla birlikte yaşamı daha zor şekilde geçirmeye başlamış olacaksınız. Kulak çınlamalarının ortaya çıkmasının nedenlerinden birisi çok gürültülü ortamda yer almaya bağlıdır. Gürültü çok fazla olursa doğal olarak çınlama miktarında da çoğalma durumu meydana gelecektir. Şiddetli aralıklarla devam eden çınlamalar, geceleri sessiz ortamda bile tekrarlayan hale dönüşür. Böyle durumda kulağınızın içinde ki çınlamalar sonucu uyku uyuyamaz hale gelirsiniz. Kulak çınlamaları, halk arasında pek fazla önemsenmez. Fakat başka hastalığın habercisi olabilir mi diye de düşünülmesi gerekir. Kulakta tıkanıklık yaşanması, işitme sinirinde oluşan hasar ve kulakta ki işitme kaybı çınlamayı tetikleyebilir. Bu sebepten dolayı kulak çınlamasını basit bir şeymiş gibi görmek tamamen yanlış bir düşünce olacaktır. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz ilacın yan etkilerine bağlı olarak kulak çınlaması görüldüğü zamanlar olabiliyor. Kulak iç sinirinde ki hasarlar, zaman geçtik sıra işitme kaybının ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Belirtisi?

Kısa süreli kulak çınlamaları için hastalık belirtisi dememiz mümkün değildir. Fakat çınlamalar artık şiddetli bir hal almaya başlıyorsa o zaman pek çok rahatsızlıkları işaret edebilir. Bunların arasında ise kalp damar hastalıkları, kansızlık, alerjiler, işitme kaybı, tümör sayabileceğimiz hastalık vakalarından biri olarak karşımıza çıkabilir. Bu sebepten dolayı sürekli tekrarlayan kulak çınlamalarına karşı mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Kulak çınlamaları bazen, cızırtı, su gürültüsü yahut direk çınlama şeklinde olabiliyor. Sigara kullanan kişilerde kulak çınlamaları daha yaygın şekilde görülmektedir. Fakat diğer bireylerde de bazı durumlardan kaynaklı olarak çınlamalar yaşanabilir. Hem erkek hem de kadınlarda kulak çınlamaları meydana gelebilir. Fakat daha çok kadınlara oranla erkeklerde görülme olasılığı bulunuyor. Kişileri yaşam kalitesini derinden etkilemeye neden olacak sağlık sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekir. Yoksa hastalar, sürekli olarak kulağının içerisinde ki sesi duymaktan rahatsız olmaya başlayacaktır. Sigara kullanımı, yüksek sesli müzik dinlemek, telefonda yüksek ses düzeyinde konuşmak, gürültülü ortamda çalışmak kulak çınlamasının nedenleri arasında yer alıyor diyebiliriz.

Yüksek seslere daha uzun süreli maruz kalındığı durumlarda kulak çınlama problemleri ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz oluyor. Özellikle yüksek ses ortamı içerisinde bulunan vatandaşlarımızın iç kulağında bulunan spiral biçiminde bir organ olan salyangozun, sese duyarlılığını yitirmesine neden olacaktır. Kulak iç zarı içerisinde hasar durumları görülecek ve akabininde işitme kaybı gibi istenmeyen sorunlar ortaya çıkacaktır.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçebilir?

Çınlamayı minimum seviyeye indirgeyecek faktörler sayesinde az da olsa kulak çınlamalarından kurtulmanız mümkün olabilir. Bu süre zarfı içerisinde uzak durmanız gerekenleri sıralamamız gerekirse,

 • Alkol veya kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekecek

 • Sigarayı bırakmanız iyi bir çözüm yolu olacak

 • Kulak çınlamasını azaltacak ilaçları kullanmak ( doktor önerisiyle)

 • Aşırı gürültülü ortamdan bir süre uzak kalmanız

 • Yüksek ses düzeyinde müzik dinlemek ya da telefonla konuşmaktan kaçınmalısınız

 • Dikkatinizi başka şeylere yöneltin. Kulak çınlamanızı düşünmeyin

 • Düzenli egzersiz yapma yoluna başvurun

Kulak Çınlama Tedavisi

Kulak çınlama tedavisi için ilaç takviyesi uygulanır. Genel anlamda çokta fazla çaresi olmayan bir hastalık türü olarak bilinir. Son zamanlarda gündeme gelmiş olan TMS tedavisi, kulak çınlamalarından kurtulmak adına farklı bir uygulama tekniğidir. Bu tedavi şeklinde, manyetik akım hem kulak bölgesine hem de beyin hücresine akım iletmektedir. Bu akım sayesinde çınlamalara davetiye çıkartan sinir hücreleri kontrol altında tutulmaktadır. Hücresel aktivitelerin düzeltilmesi ve yenilenmesi sağlanmaya çalışılır. Kulak çınlamalarına yakalan kişilerde bulantı hali, baş ağrısı, denge kaybı ve baş dönmesi gibi önemli sağlık sorunları görülebilir. Böyle durumlarda hemen uzman doktorunuz olaya el atarak dinlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca kulağınızda sizi rahatsız edecek çınlamaların kaybolması adına ilaçlı bir tedavi uygulayacaktır. Başvurucağınız ilaçlı tedavi tam yanıt vermez ve çınlamalar devam ederse o halde TMS tedavisi yoluna başvurulacaktır.

Kulak çınlamaların şiddeti artmaya başladığı an ise hiç vakit kaybetmeden hemen doktora gitmeniz gerekiyor. Çünkü yapılacak ihmaller işitme kaybına sürükleyebilir. Şüphesiz hiç kimse böyle bir sorunla karşı karşıya kalmak istemez. Yaşın ilerlemesiyle birlite kulak çınlamaları aha fazla artmaya başlayacak ve tehlike çanları çalmaya başlayacaktır. Önemli bir sağlık sorunu olduğndan dolayı, es geçilmemesi ve mutlaka tedavi altına alınması gerekir.

Kulak Çınlaması Neden Olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Elanur21 Aralık 2017

Konuya yaptığım iş sebebiyle gayet hâkimim. Sanal alemde çok sayıda içi boş makale dolanıyor. Diğer sitelerin yazdığı yazıların tersine okuyana önemli bilgileri veriyorsunuz.

Arzu Culha18 Ocak 2018

Güzel ve özenle hazırlanmış bir makale okudum.Arada sırada kulağım çınlıyor ne yapacağımı bilmiyodum ama bu makaleyi okuyana kadar 🙂 teşekkürler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler 19 Mayıs 2018

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum (Colosseo) 17 Mayıs 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Wikimedia Vakfı programı kapatıyor. Tüm Uygulamalar Tek Yerde! Eski Sevgiliyi Geri Döndürme Tüyoları Singapur Gezilecek Yerler Uzun Boylu Bayanlar Nasıl Giyinmeli? Microsoft Soundscape, görme engelli gezinme şehirlerine yardımcı olur

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC