Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Roma Forumu (Foro Romano)

Ana Sayfa » Doğa-Seyehat » Roma Forumu (Foro Romano)
Roma Forumu (Foro Romano)
Roma Forumu hakkında bilgi ve fotoğraflar

Geçimişi Milattan keza öncesine dayanan Roma Forumu bugün bizlere tapınaklar, bazilikalar, galibiyet takları, kemerli sütunlardan oluşan kimi arkeolojik kalan kadar görünse da aktif iken kullanıldığı 1000 yıllık süreçte Roma‘nın politik, ticari ve hukusal hayatının merkeziymiş.

Elbette Toplantı başlangıç yapıldığında bu öyle önemli değilmiş zar zor kasaba büyüdükçe Roma Forumu de papaz adayı yapılarla büyümüş ve primitif kimi çarşıdan Roma İmparatorluğu’nun malt karıştırma küreği merkezine dönüşmüş. Yazıt baştan başa bu kendini beğenmiş tarihe geçmiş kalıntıların tarihsel ve içerisinde görebilecekleriniz neredeyse akın ve bilet fiyatları aynı gerçek bilgilerden de bahsedeceğim. Sizlere şimdiden şirin gezmeler…

Roma Forumu Dair Bilgiler

Roma Forumu ne zaman yapıldı

Fakat Roma’keza kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Roma’ayrıca nerede kalınır? başlı yazımı mutlaka okumanızı uç ederim. Kayıt her tarafında tamamlama seyahatimde konaklayıp kaba tatmin olmuş kaldığım 4★ Augusta Lucilla Palace önce elde etmek -mek üzere 3★ Hotel Impero, 4★ Rome Times Hotel,  5★ Hotel Raphael falan şehirdeki çap popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Kolezyum’un kuzeybatısında duruş bodrum girişi Roma Forumu kazıbilimsel kalıntıları, komşuları Kolezyum ve Palatino Tepesi beraber birlikte yılda averaj 6 milyon turist ağırlıyor. 250 metreye 170 metre büyüklüğünde olan Roma Forumu kalıntıları temelde Parıltı ve Batıya Ait getirmek -mek üzere iki grupta değerlendirilebilir.

Sahiden varlıklar olarak kullanıldığı dönemde Roma İmparatorluğu’nun çeşitli yerlerinde değişik forumlar da varmış. Bazı anlamda forumlar bulunduğu şehrin ticari ve siyasi hayatının merkezi olup, arkadaş canlısı gündemden yoksa gelişmelerden açıkgöz olmak isteyenlerin hem de yaklaşık araya geldiği yerlermiş.

Roma Forumu gezi yazısı

Gerçekten Via Dei Fori Caddesi’nde yürürken Roma Forumu’nun yanından geçtiğinizde göreceğiniz eski eserler size bazı anlam anlatım etmeyebilir. Zar Zor forumun tamamına yukarıdan baktığınızda ne denli çok ve var olduğu dönemler amacıyla asil yaklaşık ayaklık olduğunu görürsünüz. Bunun içinse Kolezyum’dan başlayıp tepeyi kuzeybatı yönünden çıkmanızı ve Pallatino girişindeki Titus Kemeri’nden geçmenizi öneririm. Bu noktada forumu katışıksız görkemiyle görebilir ardındaki gezmeye başlayabilirsiniz.

Roma Forumu Tarihsel

Roma Forumu geçmişi

Roma Forumu’nun büyüyüp gelişmeye başlamasının hikayesi sahiden 3000 yaş öncesine dayanıyor. eskiden Toplantı’un hemen yakındaki Palatino Tepesi’ne yerleşik olan Roma şehrinin mezarlığı olan harekât bölgesi öncelikle yavaş yavaş ufak tefek ticaretin yapıldığı kimi çarşı yerine dönüşmüş ancak yüksek devre buraya zorunlu kimi dışderi yapılmamış.

Bölgenin ihtişamlı dönemi M.Ö. Y. YY’hem de burada duruş harekât bölgesi bataklığın kurutulmasıyla başlamış. General Jules Sezar’ın M.Ö. 46 yılında Roma Forumu’nu oluşturmaya başlaması keşke ki dönemin yöneticileri ve sonrasında yeni imparatorlara hem nefes alma vermiş keza onların yatırımları göre su terazisi oluşturmuş anca toplantı çap kendini beğenmiş günlerini İmparator Agustus zamanında yaşamış. Roma Cumhuriyeti’nin sonu ve Roma İmparatorluğu’nun doğuşuna ifade eden Oturum, imparatorluğun çöküşüne böylece hem şehrin bütün anlamda merkezi olmayı sürdürmüş.

Roma Forumu ziyaret detayları

Zar Zor Roma İmparatorluğu çöktükten devam kaderine askerden kaçma edilen harekât bölgesi gerek savaşlar ve yıkımlar, gerekse allah vergisi afetler çünkü oldukça eskimiş ve dahi kimi bölümleri tamamen deforme yetişkin. 1803 yılında Kazıbilimci Carlo Fea liderliğindeki kazılarla bazı 100 yılda dönem ışığına çıkarılan Roma Forumu o tarihten üstünde dünyanın hep yerinden yeni meraklı gezginleri ağırlamaya ve kendine yelpaze bırakmaya yerine getirme ediyor.

Roma Forumu Bölümleri

Roma Forumu ziyaret bilgileri

Hayali kimi Roma Forumu gezisi amacıyla forumun merkezinde ayaklık harekât bölgesi ve döneminin en önemli din olaylarına ve kutlamalarına evre olan Via Sacra Caddesi’nden başlamalısınız. Titus Başarı Kuyumculuk’ndan Capitolino Tepesi’ne öyle uzanan bu yolun parıltı ve batısında durum bölge arkeolojik buluntulardan da uzun lâfın kısası bahsetmem icabında;

Batıya Ait Roma Forumu

Roma Forumu Roma turu

İsteyen herkesin bukle hüner yaptığı hitabe platformu Rostra, M.S 3. YY’hem de yapılan senato binası Curia, kocaman konser salonu Basilica Aemilia, Santa Luca e Martina Kilisesi, kaçınılmaz kural davalarının görüldüğü Basilica Iulia, Jupiter’oyuk oğullarına adanan Dökme Kabı Veya Şişesi ve Polluks Tapınağı -li Jules Sezar Tapınağı, Dostça Davranış Tapınağı, Satürn Tapınağı ve Vespasianus Tapınağı Roma Forumu’nun batı kanadında görebileceğiniz harabeler aralarında duruş alıyor.

Parıltı Roma Forumu

Roma Forumu gezisi

Ait olduğu dönemde ilahi teslim alma edilen Via Sacra Caddesi’nin parıltı tarafından duruş alan bölümde eğer Vesta Tapınağı ve bu tapınaktaki kutsal hararet karşı nobet unutmayan rahibelerin yaşadığı Vesta Bakireleri Evi, İmparator Dominitianus ile Yahudi ayaklanmasını bastırmalarının anısına kardeşi Titus’un adına yaptırdığı Titus Zafer Mücevherat, forumdan çıkarılan daha abes arkeolojik kalıntıların sergilendiği Antiquarium Forense Müzesi, Santa Francesca Romana Kilisesi, Constantinus ve Maxentius Bazilikaları, Venüs ve Roma Tapınağı beraber bunu etrafını saran tarihe geçmiş sütunlar, Romulus Tapınağı ve İmparator Antoninus vasıtasıyla karısı Faustina’ya adanan Antoninus ve Faustina Tapınağı durum alıyor.

Roma Forumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Roma Forumu harita konumu

Piazza Venezia ve Kolezyum aralarında yerleşmiş Roma Forumu tarihe geçmiş şehir halkı merkezinden tamamlama akarsu dökümlü ulaşılabilecek noktada. Da Piazza Navona veya Pantheon civarından da başka yöndeki Terminus Katar İstasyonu’ndan 15 dakikalık amma yürüyen mesafesinde yerleşmiş Roma Forumu tünel -li ayrıca muhtemelen ulaşılabilecek yaklaşık yerde.

B hattına binip Colosseo İstasyonu’nda inmeniz halinde Roma Forumu birkaç dakikalık ayaklı mesafesinde duruş alıyor.

Roma Forumu Mevcut Akış Ücretleri

Roma Forumu giriş ücretleri

Aslında Roma Forumu girişini çevresindeki çeşitli turistik yerlerden ayrık düşünmemelisiniz. Zira Palatino Tepesi, Kolezyum ve Roma Forumu yalnız kazıbilimsel bölge kabul ediliyor yüzünden mükemmel biletle bu kalıntıların hepsini misafirlik edebiliyorsunuz.

Bilet fiyatları yetişkinler dolayı 12 Euro, 18 yaşından küçük ya da 65 yaşından büyükler içinse akın boş. Söylediğim aynı bu bilet beraber Kolezyum ve Palatino Tepesi’ni keza gezebiliyorsunuz.

Bileti internetten ya da Kolezyum girişindeki gişelerden de alabilirsiniz. İnternetten satın almanız olması halinde +2 Euro da kaydetme bedeli ödersiniz hemen hemen bu Kolezyum girişinde hat beklememenizi sağlayacağı dolayı ödemeye değerinde bir resim. Roma Forumu girişinde eğer bazıları başlama işareti olmaz.

Roma Forumu Misafirlik Gün ve Saatleri

Roma Forumu 25 Boşluk ve 1 Ocak tarihleri dışında yılın her günü ziyarete apaçık. Başlangıç saati 08:30 ve kapanma saati hem de çöküş diyebilirim. Uzun Lâfın Kısası; kapatma mevsime karşı değişiyor.

Roma gezisi baştan başa ihtiyacınız olabilecek her zorunlu bilgileri için yazılarımızda bulabilirsiniz:

Roma yolculuk rehberiRoma gezilecek yerlerRoma’de nerede kalınır?

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri

Roma Forumu (Foro Romano) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler 19 Mayıs 2018

Kolezyum (Colosseo)

Kolezyum (Colosseo) 17 Mayıs 2018

 • TAKİP ET!

 • SON YORUMLAR

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Diyeti Bırakmamak için Tavsiyeler Hacı Yortu Camii Avrupa’nın en tuhaf pansiyonları Shift Elbise Trendi Sağlık Harcamaları 5 Yılda %64 Arttı! Evliliği Eğlenceli Kılmanın Altın Kuralları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Miskin Panda

  Miskin Panda © 2017 - Miskin Panda ~ Keyfinizin Kâhyası! Miskin Panda

  Made With ♥ In MisKinPanDa's PC